Karriereveiledning i fagforeninger: Samfunnsviterne

Article tema
Karriereveiledning i fagforeninger: Samfunnsviterne

Få innblikk i arbeidet med karriereveiledning i fagforeninger. Denne gangen møter du Marie Toreskås Asheim, seniorrådgiver fag og karriere i Samfunnsviterne.

Hva slags karriereveiledningstilbud får deres medlemmer?

Samfunnsviterne tilbyr gratis individuell karriereveiledning til utvalgte medlemsgrupper. Arbeidsledige og medlemmer som står i formelle omstillingsprosesser på arbeidsplassen sin, har tilbud om inntil tre gratis karriereveiledningstimer. Studenter og nyutdannede får én gratis karriereveiledningstime. Øvrige medlemmer kan bruke tilbudet til en medlemspris. 

I tillegg til individuell karriereveiledning tilbyr vi tilbakemelding på CV, søknad og LinkedIn-profil og en rekke karriererelaterte kurs til alle medlemmer innen temaer som blant annet jobbsøking, LinkedIn, senkarriere, stressmestring og jobbtrivsel. Det ligger også mye karriererelatert informasjon på nettsidene våre, som vi oppfordrer medlemmene til å benytte seg av.  

Karrieretilbudet vårt er digitalt, og bruken av det øker. Vi gjennomfører nå nærmere 150 individuelle karriereveiledninger i året. Tallene er omtrent de samme for CV- og søknadssjekk. Karrierekursene våre har som regel et par hundre påmeldte. 

Vi har en person i sekretariatet som jobber med karrieretilbudet, i tillegg til flere eksterne samarbeidspartnere. 

Hva er grunnen til at dere har et karriereveiledningstilbud? 

Som fagforening for høyt utdannede er en av våre viktigste oppgaver å tilby tjenester og tiltak som støtter medlemmene i å bygge en lang og trygg karriere. Vi må ta innover oss at det er andre forventninger til en fagforening nå enn tidligere, og det er viktig å tilby noe mer enn tariffavtaler og lønnsforhandlinger. Ikke all rådgivning handler om juss. Vi skal bistå medlemmene gjennom hele karrieren, og det er ikke bare når det oppstår konflikt. 

Tilbudet om individuell karriereveiledning er i utgangspunktet for medlemmer som er arbeidsledige eller i formelle omstillingsprosesser på arbeidsplassen sin. Ettersom vi opplevde interesse for tilbudet fra andre medlemsgrupper, har også disse fått tilbud om karriereveiledning, til medlemspris. 

Studenter og nyutdannede er en prioritert målgruppe for oss. Kandidatundersøkelser viser stadig at samfunnsvitere og humanister opplever overgangen mellom studier og jobb som lang og tung. Vi ønsket derfor å tilby også denne gruppen individuell karriereveiledning. Samtidig ser vi at mange av de spørsmålene studenter og nyutdannede har, dekkes av vårt øvrige karrieretilbud, så vi har vurdert at det er tilstrekkelig med én time for denne gruppen. 

Hva er de vanligste temaene og problemstillingene i karriereveiledningen hos dere?

Vi ser at mange medlemmer med lang erfaring fra arbeidslivet tar kontakt fordi de opplever stillstand i karrieren. Samfunnsviterne har lenge vært en ganske “ung” forening, men nå begynner senkarriere å bli et mer relevant tema i veiledningssamtalene. Flertallet av de som benytter seg av tilbudet, er i aldersgruppen 40+. Mange som tar kontakt, gir uttrykk for at de føler “det haster” med å komme seg videre i karrieren fordi de er redd mulighetene forsvinner jo eldre de blir. I tillegg ser vi også en del nyutdannede, med gode eksamensresultater og relevant erfaring på CV-en, som opplever at overgangen fra studier til jobb er mer krevende enn forventet.  

Har dere som jobber med karriereveiledning i fagforeninger, en egen spisskompetanse? 

Som fagforening har man jo svært god kjennskap til de faggruppene man organiserer. For Samfunnsviterne sin del innebærer dette flere titalls ulike mastergrader innen både samfunnsfag og humanistiske fag. Vi gjennomfører også jevnlig arbeidsgiverundersøkelser hvor vi får tilbakemelding på arbeidsgiveres erfaringer med samfunnsvitere og humanister. Dette gjør at vi har et godt innblikk i våre faggruppers styrker, svakheter og utviklingsmuligheter i arbeidsmarkedet. 

Hvordan er det å jobbe med karriereveiledning i en fagforening? 

Ettersom karriereveiledning er et relativt nytt tilbud i fagforeninger, får man muligheten til å bygge opp noe mer eller mindre fra bunn av. Det er veldig gøy. En utfordring er at det kan være mange ulike forventninger til et slikt tilbud, så det er viktig med tydelige avgrensninger. Det gjelder både hva tilbudet skal inneholde, og ikke minst hva karriereveiledning er – og ikke er. 

I Samfunnsviterne er jeg den eneste interne som jobber med karrieretilbudet, så jeg har ingen faglige sparringspartnere i arbeidshverdagen. Heldigvis har flere av oss som jobber med karrieretilbud i Akademikerforeningene, dannet vårt eget nettverk for erfaringsutveksling og karrierefaglig “nerding”. 

Hvordan tenker dere i din organisasjon om karriereveiledningstilbudet framover? 

Fagforeninger har lang erfaring i å veilede medlemmer i lønns- og arbeidsvilkår, men mange medlemmer har også utfordringer som ikke er direkte knyttet til jobb, selv om konsekvensen ofte er at de går utover jobben. Å avgrense hva som faller inn under et karriereveiledningstilbud og ikke, er derfor hele tiden en balansegang. Som sagt blir individuelle medlemstilbud stadig viktigere, og der vi ser et behov, må vi vurdere om man bør ha et tilbud. 

Tall fra NAV viser at psykiske lidelser er den vanligste sykefraværsårsaken blant 30-åringer. Akademikerne Pluss, som forvalter de økonomiske medlemsavtalene for Samfunnsviterne, har derfor utviklet et eget medlemstilbud innen arbeidslivsmestring for aldersgruppen 25–35 år. Vi tror dette tilbudet vil supplere karrieretjenestene på en god måte i de tilfellene hvor medlemmer har mer komplekse – og ikke kun karriererelaterte – problemstillinger. 

Bilde
Illustrasjon i ulike farger. Sirkel med det som kan se ut som personer
Bildetekst
Foto: Colourbox

Karriereveiledning i fagforeninger

Gjennom en serie intervjuer belyser Veilederforum karriereveiledningsarbeid i ulike fagforeninger. Hvordan jobber foreningene med karriereveiledning, og hvilket tilbud kan medlemmer ta i bruk?

Samfunnsviterne