Karriereveiledning i fagforeninger: NITO

Article tema
Karriereveiledning i fagforeninger: NITO

Få innblikk i arbeidet med karriereveiledning i fagforeninger. Denne gangen møter du Kim Sørensen, karriereveileder og seniorrådgiver i NITO.

Hva slags karriereveiledningstilbud får deres medlemmer?

NITO tilbyr et bredt spekter av karriereveiledningstjenester til sine medlemmer. Tilbudet omfatter individuell karriereveiledning, hjelp med CV og søknad, samt digitale og fysiske arrangementer med temaer innen jobbsøk – for eksempel forberedelse til jobbintervju.

Per i dag har NITO én stilling med karriereveiledning som kjerneoppgave. I tillegg bidrar en tverrfaglig gruppe medarbeidere fra ulike deler av organisasjonen, særlig i forbindelse med arrangementer som jobbsøkerkurs.

Medlemmene kan få inntil tre veiledningssamtaler per år. På grunn av begrensede ressurser har tilbudet ikke vært markedsført bredt, men rundt 250 medlemmer benytter seg årlig av denne tjenesten. CV- og søknadstjenesten brukes av om lag 600 medlemmer i året. Her kan medlemmene sende inn CV og søknad sammen med en aktuell stillingsutlysning, og få skriftlige tilbakemeldinger fra veiledere.

De som bruker tjenestene, er ofte proaktive medlemmer som selv har oppdaget tilbudene eller fått tips gjennom juridisk bistand. Erfaringen viser at synlighet øker etterspørselen. I tillegg deltar om lag 2000 medlemmer årlig på ulike arrangementer om jobbsøk og karriereutvikling. Brukerne spenner fra studenter til medlemmer med lang fartstid i arbeidslivet.

Hva er grunnen til at dere har et karriereveiledningstilbud?

NITO ønsker å støtte medlemmene gjennom hele yrkeskarrieren. Når det oppstår utfordringer som nedbemanning eller oppsigelse, får medlemmene juridisk hjelp, men mange trenger også støtte til å sortere tanker og finne neste steg i karrieren. Derfor er karriereveiledning en naturlig del av NITOs helhetlige medlemstilbud.

Hva er de vanligste temaene og problemstillingene i karriereveiledningen hos dere?

De vanligste temaene kan deles i to hovedgrupper. Den første består av medlemmer i endring eller overgang, som ikke vet hva neste steg i karrieren skal være. Det kan være personer som har mistet jobben, står i omstilling eller ønsker ny retning, men som trenger støtte til å reflektere over egne ressurser og verdier. Vi møter også medlemmer som står trygt i jobben, men ønsker utvikling eller nye utfordringer.

Den andre gruppen er medlemmer som aktivt søker jobb, men som ikke lykkes med å nå frem. Her handler samtalene mer om praktiske temaer som jobbsøkerstrategi, CV, søknad og intervjutrening. Vi forsøker alltid å møte veisøkeren der de er, og tilpasse samtalen etter behov.

Flere er usikre på hva karriereveiledning egentlig innebærer. På NITOs nettsider beskrives tjenesten slik:

«NITOs karriereveileder er din personlige samtalepartner i en prosess der du reflekterer over dine sterke og svake sider, ressurser og muligheter, og hva som styrer dine valg. Hensikten er å gjøre deg mer bevisst på hvilke faktorer som er viktige for deg i din karriere og ditt liv. Sammen med veilederen kan du legge en plan for hvordan du skal komme dit du vil.»

Karriereveiledning som profesjon er fortsatt relativt nytt i Norge, så det er forståelig at mange ikke vet helt hva de kan forvente. Vi vurderer derfor å tydeliggjøre tjenestene våre ved å dele dem i to: «karriereveiledning» og «hjelp i jobbsøkerprosessen».

Har dere som jobber med karriereveiledning i fagforeninger, en egen spisskompetanse? 

Ja, grunnlaget er solid karriereveiledningskompetanse, som sikrer kvalitet og faglig forankring i tjenesten. Samtidig utvikler man en spisskompetanse på bransjen og yrkesfeltet medlemmene tilhører.

I NITO, som organiserer ingeniører og teknologer, får veilederne etter hvert god innsikt i teknologiske bransjer og arbeidsmarkedet. Mange medlemmer kjenner ikke hele bredden i sin egen bransje, og har kanskje ikke reflektert over hvilke roller som finnes. Gjennom samtalene tydeliggjøres dette – for eksempel i byggsektoren, der mulighetene spenner fra byggherre og arkitekt til rådgivere, leverandører, entreprenører, drift og myndigheter. Når veilederen hjelper til å tegne opp dette bildet, ser mange nye muligheter de ikke hadde vurdert før.

Flere veisøkere har vært i NAV-systemet, og mange gir tilbakemelding om at det er en stor fordel å snakke med en veileder som kjenner deres fagområde. Tradisjonelt sies det at karriereveiledere ikke trenger å kunne veisøkerens fagfelt, men vår erfaring er at bransjeforståelse åpner nye muligheter. Vi kan ikke alle detaljer, men sammen med veisøkeren kartlegger vi aktørene i bransjen, og reflekterer over hvor kompetansen deres kan brukes. Hvis vi ikke kommer helt i mål, får veisøkeren gjerne med seg en liten «hjemmelekse»: å diskutere videre med en kollega i bransjen.

Hvordan er det å jobbe med karriereveiledning i en fagforening? 

Å jobbe som karriereveileder i en fagforening oppleves som svært meningsfylt. Vi møter mennesker i ulike overganger – både i karrieren og i livet – og får være en støtte når de skal finne retning videre.

Rammebetingelsene er gode. Medlemmene får inntil tre samtaler på én time, noe som gir rom for refleksjon, oppfølging og konkrete handlinger.

Som veileder møter man et bredt spekter av veisøkere – fra studenter ved høyskoler og universiteter til erfarne seniorer med lang karriere bak seg. Felles for dem er høy utdanning, fra bachelor til doktorgrad.

For denne gruppen er det viktig å etablere trygghet tidlig i prosessen. Vi starter derfor alltid med å tydeliggjøre rammene for veiledningen – inkludert taushetsplikten. Det skaper tillit og åpner for at de egentlige utfordringene kommer fram.

Hvordan tenker dere i din organisasjon om karriereveiledningstilbudet framover?

NITO er i gang med å videreutvikle og digitalisere karriereveiledningstilbudet. Kunstig intelligens vil bli en viktig del av denne utviklingen, både for å gjøre tjenestene mer tilgjengelige og for å tilby mer målrettet støtte til medlemmene.

Medlemsundersøkelser viser at karrieretjenester oppleves som svært viktig, og derfor er dette et satsingsområde framover. Samtidig er vi opptatt av å sikre skalérbarhet – at tilbudet kan tilpasses endringer i etterspørselen. Erfaringen viser at behovet for veiledning ofte svinger i takt med konjunkturene i ulike bransjer. Når usikkerheten øker i arbeidsmarkedet, øker også behovet for karrierestøtte.

Målet er å møte dette behovet fleksibelt og effektivt – slik at medlemmene alltid har tilgang til relevant støtte, uavhengig av hvor de befinner seg i karrieren.

Bilde
Illustrasjon i ulike farger. Sirkel med det som kan se ut som personer
Bildetekst
Foto: Colourbox

Karriereveiledning i fagforeninger

Gjennom en serie intervjuer belyser Veilederforum karriereveiledningsarbeid i ulike fagforeninger. Hvordan jobber foreningene med karriereveiledning, og hvilket tilbud kan medlemmer ta i bruk? 

NITO, Norges ingeniør- og teknologorganisasjon